+359 2 980 62 97
+359 886 568 862
ул. „Московска“ 45, София
ibct@balkanstudies.bg
На 17 март 2025 г. (понеделник) от 10:30 часа в Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН), ул. „Московска“ № 13, София, ще се проведе публична защита на дисертационния труд на докторант Милен Красимиров Марков на тема „Арианството в Югоизточна Европа през IVв.“ за придобиване на образователната и научната степен „доктор” в област на висше образование 2. Обществени науки, професионално направление 2.2. История и археология, докторска програма „Средновековна обща история“.
Рецензиите и становищата на членовете на научното жури, както и авторефератът са достъпни на интернет страницата на института. Дисертационният труд е на разположение в канцеларията на ИБЦТ–БАН.
Рецензия от доц. д-р Светослав Риболов
Рецензия от доц. д-р Иво Топалилов
Становище от проф. д-р Румен Бояджиев
Становище от доц. д-р Иван Вълчев
Становище от доц. д-р Калин Стоев
На основание чл. 4, чл. 5 и чл. 7 от Постановление № 44 на Министерския съвет от 2019 година за осигуряване на преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища Министерството на образованието и културата обявява процедура за подбор на преподаватели по български език и литература за академичната 2025/2026 година в следните чуждестранни висши училища:
Висше училище | Населено място | Държава |
1. Университет „Екс-Марсилия“ | Марсилия | Франция |
2. Страсбургски университет | Страсбург | Франция |
I. Изисквания към кандидатите
I.1. Минимални изисквания, предвидени в Постановление № 44 на Министерския съвет от 2019 г. за осигуряване на преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища:
1.1. Да заемат академична длъжност по реда на Закона за развитието на академичния състав в Република България или преподавателска длъжност по реда на Закона за висшето образование по трудово правоотношение в държавно висше училище или в научен институт с акредитация в професионално направление "Филология" от област на висшето образование „Хуманитарни науки“ или в държавно висше училище, в което се преподава български език като чужд, които имат сключено споразумение с Министерството на образованието и науката, както следва:
1.1.1. Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
1.1.2. Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
1.1.3. Софийски университет „Св. Климент Охридски“
1.1.4. Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“
1.1.5. Югозападен университет „Неофит Рилски“
1.1.6. Русенски университет „Ангел Кънчев“
1.1.7. Медицински университет - Пловдив
1.1.8. Институт за български език „Професор Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките
1.1.9. Институт по литература към Българската академия на науките
1.1.10. Институт за балканистика с център по тракология към Българската академия на науките
1.1.11. Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките
1.2. Да имат най-малко образователно-квалификационна степен „магистър“ в професионално направление „Филология“ от област на висшето образование „Хуманитарни науки“.
1.3. Да имат най-малко две години преподавателски стаж във висше училище;
1.4. Да владеят английски, френски, немски или езика на страната, в която ще бъдат командировани, на ниво минимум B2 от Общоевропейската референтна езикова рамка.
I.2. Изисквания към кандидатите, заявени от чуждестранните висши училища:
1. Университет „Екс-Марсилия“
3. минимум магистърска степен;
4. опит в преподаване на български като чужд за напълно начинаещи (много важно е владеенето на френски език като езика, на който ще се води обучението);
Информация за преподаваните дисциплини и лекционната натовареност: 7,5 часа на седмица и около 200 часа годишно; 12 учебни седмици на семестър. Курсове по български език за не-специалисти (или LANSAD) на три нива на владеене на езика – начинаещи ("débutant"), средно ниво ("intermédiaire") и напреднали ("avancé"), както и няколко лекции по „Българска цивилизация“. Академичната година започва на 1 септември 2025 г. и приключва в края на юли 2026 г. Преподавателите имат право на един месец платен годишен отпуск.
1. Стасбургски университет
5. магистърска степен – (наличие на научна или докторска степен е предимство, но не е задължително условие);
6. минимум 3 години опит в преподаването на български като чуждестранен език (силно препоръчително е наличието на академичен опит в преподаването на българска литература и цивилизация);
Информация за преподаваните дисциплини и лекционна натовареност: 12 часа седмично лекции по български език или по 3 часа за ниво 1, 2 и 3, съответно начинаещи ("débutant"), средно ниво ("intermédiaire") и напреднали ("avancé"); курс по литература и балканска цивилизация по 2 часа седмично. Курсът се води на френски език и има за цел да даде обща представа за основните етапи на развитие на българската литература и цивилизация; 3 курс по славянска култура по 1 час на седмично само през първия семестър, който цели предоставянето на основни познания за географските и културни особености на Източна Европа; Семестрите продължават 12 учебни седмици, към които следва да се добавят една или две седмици изпити. Академичната година започва на 1 септември 2025 г. и приключва на 31 август 2026 г. Очаква се преподавателите да участват в педагогически съвети, които се състоят извън официалните ваканционни дни, отбелязани в академичния календар на университета.
II. Начин на провеждане на процедурата за подбор:
1. Кандидатите подават заявление и формуляр за участие в процедурата за подбор и прилагат необходимите документи, посочени в обявата във висшите училища или научен институт, посочени в т. 1.1.
2. Ректорът на съответното висше училище или директорът на научния институт представя в Министерството на образованието и науката поименен списък на кандидатите, подадените документи и становище за постъпилите кандидатури, за които счита, че е необходимо.
3. Подборът на кандидатурите за преподаватели в чуждестранни висши училища се извършва от Комисия за подбор на преподаватели по български език и литература в чуждестранни университети, определена със заповед на министъра на образованието и науката.
4. Всеки кандидат може да кандидатства за всички обявени преподавателски места. За всяко преподавателско място се подава отделен комплект от документи.
5. Комисията за подбор на преподаватели по български език и литература в чуждестранни университети провежда интервю с допуснатите кандидати.
6. До интервю не се допускат кандидати, които не са представили всички необходими документи или представените документи не удостоверяват изпълнението на изискванията по т. I за съответното чуждестранно висше училище.
7. Кандидатите се уведомяват по електронна поща за датата, часа на започване и мястото на провеждане на интервюто в Министерството на образованието и науката.
8. Интервюто се провежда по график, който се обявява в деня на провеждането – от председателя на Комисията за подбор по т. II. 3. 9. Избраният от Комисията кандидат се одобрява от съответното чуждестранно висше училище.
III. Необходими документи за участие в процедурата за подбор
1. Заявление и формуляр по образец, приложени към настоящата обява, до ректора на съответното висше училище или директора на научен институт по т. I.1. за участие в процедурата;
2. Автобиография;
3. Мотивационно писмо;
4. Копие на документ за придобито висше образование, научна степен и/или академична длъжност;
5. Списък с научните трудове и публикации (ако е приложимо);
6. Копие от трудова и/или осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ изискуемия стаж;
7. Копие на документ, удостоверяващ владеенето на чужд език;
8. Други документи по преценка на кандидата (описват се).
IV. Срок и място за подаване на документите
Документите се подават в срок до 14 февруари 2025 г. (петък). в държавното висше училище или научния институт, в което кандидатът заема длъжност по трудово правоотношение към момента на кандидатстване:
1. Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
2. Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
3. Софийски университет „Св. Климент Охридски“
4. Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“
5. Югозападен университет „Неофит Рилски“
6. Русенски университет „Ангел Кънчев“
7. Медицински университет - Пловдив
8. Институт за български език „Професор Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките
9. Институт по литература към Българската академия на науките
10. Институт за балканистика с център по тракология към Българската академия на науките
11. Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките
Конкурс за заемане на академичната длъжност „доцент“ в област на висше образование 2. Хуманитарни науки, професионално направление 2.2. История и археология (Северно-егейският басейн през първата половина на I хил. пр. Хр.) за нуждите на Центъра по тракология с единствен кандидат д-р Петя Величкова Илиева. Конкурсът е обявен в ДВ, бр. 63/26.07.2024 г.
Рецензия от проф. д-р Анелия Божкова
Рецензия от доц. д-р Красимир Ников
Становище от проф. дин Калин Порожанов
Становище от проф. д-р Тотко Стоянов
Становище от доц. д-р Иво Топалилов
Становище от доц. д-р Румяна Георгиева
Становище от доц. д-р Добриела Котова
Резюмета на трудовете на кандидата
На свое заседание на 20.09.2024 г. УС на БАН взе решение за обявяване на конкурсна сесия за набиране на бенефициенти по Националната програма за подпомагане на млади учени и постдокторанти - 2, финансирана от МОН. Условията за кандидатстване не са променени.
Повече информация ще намерите тук.
Институтът за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ при БАН (ИБЦТ–БАН) обявява конкурс за заемане на академичната длъжност „главен асистент“ в област на висше образование 2. Хуманитарни науки, професионално направление 2.2. История и археология (Социоекологични отношения в предримска Тракия) за нуждите на Центъра по тракология – един, със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“.
Документи за участие в конкурса се подават в ИБЦТ, София, ул. „Московска“ № 45.
Обявата е обнародвана в ДВ бр. 66/06.08.2024 г.
Заявление до директора на ИБЦТ за допускане до участие в конкурса
Институтът за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ – БАН (ИБЦТ–БАН) обявява конкурс за прием на редовни и задочни докторанти за учебната 2024/2025 г. в следните професионални направления и специалности:
2.2. История и археология
Стара история и тракология – 1 (едно) място, редовна форма на обучение;
Нова и най-нова обща история – 1 (едно) място, редовна форма на обучение и 1 (едно) място, задочна форма на обучение;
Документалистика, архивистика, палеографика – 1 (едно) място, редовна форма на обучение.
3.1. Социология, антропология и наука за културата
Теория и история на културата – 1 (едно) място, редовна форма на обучение и 1 (едно) място, задочна форма на обучение.
В срок от 12.08.2024 г. до 11.10.2024 г. кандидатите могат да подадат документи за участие в конкурса в канцеларията на ИБЦТ–БАН на адрес: гр. София, ул. „Московска“ № 45.
За повече информация: ИБЦТ–БАН, ул. „Московска“ № 45, тел. 02/ 980 62 97, email: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или в БАН-Администрация, ул. „15 Ноември” № 1, стая 310, тел. 02/ 979 52 60.
Линк към обявата и необходими документи за кандидатстване
Заявление до директора на ИБЦТ–БАН за участие в конкурса
Декларация на основание § 5 от допълнителните разпоредби на ПМС № 90 от 26.05.2000 г.
Институтът за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ при БАН (ИБЦТ–БАН), София, обявява конкурс за заемане на академичната длъжност „доцент“ в област на висше образование 2. Хуманитарни науки, професионално направление 2.2. История и археология (Северно-егейският басейн през първата половина на I хил. пр. Хр.) за нуждите на Центъра по тракология – един, със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“.
Документи за участие в конкурса се подават в ИБЦТ, София, ул. „Московска“ № 45.
Обявата е обнародвана в ДВ, бр. 63/26.07.2024 г.
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
На основание чл. 4, чл. 5 и чл. 7 от Постановление № 44 на Министерския съвет от 2019 година за осигуряване на преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища ОБЯВЯВА ЗА ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР на преподаватели по български език и литература за академичната 2024/2025 година в следните чуждестранни висши училища:
Обявление (публ. 06.06.2024 г.).
Приложение 1 Заявление за участие в конкурс за преподавател по български език и литература в чуждестранно висше училище (публ. 06.06.2024 г.).
Приложение 2 Формуляр на кандидат за преподавател по български език и литература в чуждестранно висше училище (публ. 06.06.2024 г.).
Линк към интернет страницата на МОН с процедурата за подбор.
Документите се подават в срок до 21 юни 2024 г. (петък) в държавното висше училище или научния институт, в което кандидатът заема длъжност по трудово правоотношение към момента на кандидатстване (публ. 06.06.2024 г.).